Rady a tipy

Proč na jaře provést vertikutaci?

Na jaře byste neměli opomenout včasnou péči o trávník a jeho údržbu. Je třeba podpořit růst a vitalitu travního drnu, aby vyrostl zdravý a jasně zelený trávník bez béžové barvy plstí. Mezi účinné metody pro obnovu a podporu růstu patří vertikutace, dosev a hnojení trávníku.

JAK VERTIKUTACE FUNGUJE?

Vertikutace je metoda systematického pročesávání svrchní vrstvy půdy v hloubce několika milimetrů, kterou se:
- provzdušní trávník, podpoří se jeho růst a vitalita
- zamezí tvorbě hub a plísní
- vyčesají odumřelé zbytky rostlin z travní plsti
- provzdušní a prokypří hlína
- omezuje plevel v jeho růstu

JAKÉ TYPY TRÁVNÍKŮ VYŽADUJÍ VERTIKUTACI?

Nejvyšší potřeba vertikutace je u trávníků, kde jsou závlahové systémy, nebo je prováděno časté zavlažování. Nutné je také u zahrady, kde byl pokládán travní koberec. Intenzivně pěstované trávníky vytváří větší množství organické hmoty (plsti), která pak v trávníku zahnívá, snižuje proudění vzduchu a tím zapříčiňuje tvorbu plísní, hub a mechu v trávníku.

Při jarní údržbě zahrady nezapomeňte také na hnojení trávníku. Jarní hnojivo musí obsahovat více dusíku, aby podpořilo rychlý růst a rovnoměrné zbarvení trávníku. Hnojení je vhodné provést až po vertikutaci.

Zajímají vás ceny vertikutace a hnojení trávníku? Podívejte se do našeho ceníku.

Péči o trávník provádíme již od 500 Kč.


Hnojení trávníku

Hnojení trávníku je jednou z neodmyslitelných činností při péči o kvalitní trávník. Opakovaným sečením trávníku a odběrem vyprodukované biomasy je půdní profil zeminy ochuzován o živiny, které trávník potřebuje ke svému zdravému růstu.

Pokud na své zahradě chceme trávník, který bude zelený a svěží, nesmíme mu odepřít hnojení. Hnojení trávníku je potřeba upravit podle využívání trávníku, požadovaného vzhledu, typu půdy a dle ročního období (vegetační fáze). Běžná trávníková hnojiva dodávají do půdy tyto prvky:

(N) Dusík – základní prvek, který podporuje růst trávníku a jeho zelenou barvu (podporuje tvorbu chlorofylu) Nejdůležitější při jarním hnojení.
(P) Fosfor – prvek podporující tvorbu kořenů. Je vhodný především na jaře a po zasetí trávníku.
(K) Draslík – zvyšuje pevnost rostlinných pletiv a podporuje odolnost proti suchu, mrazu a chorobám (plísním). Je důležitý doplnit před letním suchem a pak především při podzimním hnojení trávníku.
Doplňujícími prvky jsou dále železo (Fe), vápník (Ca), hořčík (Mg), bór (B), měď (Cu) a mangan (Mn). Tyto prvky bývají součástí lepších travních hnojit a jejich poměr a množství není při běžné použití nutné řešit.

Obecně plat, že jarní hnojiva mají vyšší podíl Dusíku na úkol Fosforu a Draslíku. Tento poměr se s u letních hnojiv vyrovnává a u podzimních se otáčí ve prospěch Draslíku.

Nejpodstatnější pro správné hnojení je rovnoměrnost hnojení a správné dávkování. Nerovnoměrné hnojení způsobuje vznik s tmavších skvrn nebo pruhů, které trávník hyzdí. Takto vzniklé skvrny mohou v trávníku vydržet i více než jednu sezónu dle použitého hnojiva.

Při nadměrném hnojení nebo při použití nevhodného hnojiva může dojít ke spálení trávníku nebo jeho poškození. Nadměrné použití dusíkatých hnojiv při podzimním hnojení, může zapříčinit tvorbu plísní a hub v trávníku během zimy.

Spočítejte si cenu profesionálního hnojení trávníku v našem Link ceníku.


Kapková závlaha

Tento systém zavlažování zahrady je někdy rovněž označován jako Mikrozávlaha nebo kapénková závlaha. Kapková závlaha je primárně určená k zcela individuálním zavlažování stromů, květináčů, truhlíků, skalek, zeleniny… Kapkovou závlahu tvoří rozvod tenkých hadiček s velkým množstvím aplikátorů, kterými mohou být jehlové odkapávače, mikropostřikovače, rosiče a další. Tento typ závlahy není určen pouze pro účely okrasných zahrad, ale je také velmi užitečný ve sklenících a na produkčních plochách. Kapková závlaha může být ovládána manuálně, ale stejně tak může být řízena automaticky řídicí jednotkou. Kapková závlaha bývá běžnou součástí automatického závlahového systému celé zahrady s využitím stejných zdrojů vody.


Jak se zbavit mechu v trávníku?

Mech a další plevel zlikvidujete nejlépe tak, že odstraníte hlavní příčiny jejich výskytu. Mech v trávníku se vyskytuje jako důsledek přílišného zastínění plochy, přílišného zamokření, zhutněné nebo extrémní kyselosti, ale také z nedostatku živin, zejména dusíku. Odstraníte ho chemickými postřiky nebo mechanicky pomocí vertikutace trávníku.


Jak funguje automatické zavlažování?

Zavlažovací systémy jsou řízeny centrální řídící jednotkou. Ta zajišťuje automatický provoz celého systému. Voda je rozvedená pod zemí. Jako zdroje vody pro zavlažovací systémy využíváme retenční jímky, vodovodní řád nebo vlastní studnu.

Zavlažování trávníku zajišťují postřikovače, které se při spuštění vysunou a rozstřikují vodu na trávník. Po vypnutí závlahy se opět zasunou pod úroveň terénu, takže nejsou vidět a nepřekáží při sečení.
Zavlažování výsadeb v záhoně a keřů zajišťuje kapková závlaha. Jedná se o perforované hadice ukryté pod mulčovací kůrou nebo štěrkem, které pozvolna odkapávají a zasakují do půdy k rostlinám.

Zavlažování truhlíků a květináčů zajišťuje mikrozávlaha, která se skládá z různých typů postřikovačů, rozprašovačů a odkapávačů, které jsou navrženy a montovány individuálně ke každé rostlině, nebo místu zavlažování.


Jak zlikvidovat plevel?

Pod pojmem plevel se rozumí všechny rostliny, které jsou v trávníku nežádoucí. Plevel nejlépe odstraníte postřikem, mechanicky za pomocí vertikutace trávníku (proklik na Vertikutace trávníku v sekci Údržba trávníku) či prevencí. Obecně platí, že nejlepší prevence výskytu plevelů u starších trávníků je hustý a zdravý trávník bez mezer, který neumožní semenům plevelů vzejít.


Jak nejrychleji vypěstovat kvalitní trávník?

Travní koberec je nejrychlejší způsob, jak vypěstovat kvalitní trávník. Travní koberce jsou předpěstované trávníky. Jejich pokládce předchází nutná dobrá příprava půdy. Travní koberec tak prakticky ihned vytváří dokonalou kompozici zahrady. Už během dvou až tří týdnů je možné trávník začít používat.